Komputer

Dlaczego warto nauczyć korzystać seniora z komputera?

Dlaczego warto nauczyć korzystać seniora z komputera?

Starsze osoby bardzo często są sprawne umysłowo do późnego wieku. Jednak fizyczne zmiany zachodzące w organizmie dają o sobie znać, dlatego seniorzy mogą być mniej mobilni. W związku z tym wielu z nich popada w depresję, ponieważ czują się samotni i niepotrzebni. To zrozumiałe, że dzieci i wnuki mają swoje życie, więc nie mogą codziennie dotrzymywać dziadkom towarzystwa. Jednak są sposoby na to, aby starsze osoby miały świetną rozrywkę, a nawet dalej czuły się potrzebne!

Komputer – przepustką do wielkiego świata

Seniorzy łakną nowinek technologicznych. Dzieci i wnuki chętnie pokazują dziadkom jak korzystać z komputera, a nawet jak poruszać się w internecie. Oczywiście osoby starsze mogą mieć problemy ze zrozumieniem reguł rządzących światem wirtualnym. Jednak po kilku lekcjach seniorzy sami zaczynają radzić sobie z podstawowymi czynnościami związanymi z obsługą komputera.

Internet to okno na świat, którego do tej pory osoby starsze nie znały. Bez fizycznego kontaktu mogą porozmawiać z innymi seniorami na temat zainteresowań. Są specjalne grupy w mediach społecznościowych dla osób starszych. Zresztą o zaletach interakcji z internetem dla seniorów pisał już serwis informacyjny dla osób na emeryturze https://www.emeryt.pl. Jest także wiele stron internetowych, które są przystosowane specjalnie z myślą o seniorach na przykład wielkością czcionki.

Utrzymywanie kontaktu z bliskimi

Dla seniorów najważniejsze jest, aby na bieżąco utrzymywać bliskie relacje z dziećmi i wnukami, a także innymi członkami rodziny. W dzisiejszych czasach, kiedy wiele osób wyjeżdża za granicę, trzeba kontaktować się w inny sposób niż tradycyjnie. Na ratunek przychodzi technologia, czyli programy komputerowe i internet, dzięki którym senior może połączyć się z rodziną będącą nawet na drugim krańcu świata.

Grupy zainteresowań

Dzięki różnorodności, którą zapewnia internet, każdy znajdzie w nim swoje miejsce. Seniorzy mogą dołączać do grup i pisać na forach, a nawet sprzedawać na przykład rękodzieło! Jest wiele starszych pań, które pięknie szydełkują i wystawiają swoje prace, albo jako pokazowe lub właśnie na sprzedaż. Panowie również mogą oferować na przykład drewniane rzeźby, albo usługi takie jak naprawianie rowerów czy bycie tzw. „złotą rączką”. W ten sposób emerytura wcale nie musi być nudna.

Bezpieczeństwo to podstawa

Niestety mimo swoich wielu pozytywów internet ma też ciemną stronę. Dzieci i wnuki powinni uczulić dziadków, że pod żądnym pozorem nie powinni wchodzić w przesyłane drogą mailową linki, które wymagają podania danych z dowodu czy przejścia do konta bankowego. Oszuści czyhają na starsze osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z wirtualną rzeczywistością i wykorzystują ich niewiedzę. Zanim senior zacznie korzystać z internetu warto zainstalować w komputerze program antywirusowy oraz systemy ostrzegające przed próbą oszustwa. Wtedy starsza osoba będzie chroniona przed wyłudzeniami.