Komputer

Jak przedłużyć żywotność laptopa?

Jak przedłużyć żywotność laptopa?

Należy zwracać uwagę na temperaturę

Laptopy nagrzewają się znacznie szybciej niż komputery stacjonarne, dlatego musimy zwrócić szczególną uwagę na chłodzenie. Oprócz starania się o wybór urządzenia z dobrym systemem chłodzenia, należy unikać pewnych rzeczy, takich jak umieszczanie go na kolanach lub na powierzchniach blokujących otwory wentylacyjne, takich jak poduszka lub kołdra.

Nie jest również dobrym pomysłem zabieranie go na plażę lub do pracy na tarasach w gorących miesiącach. Dobrym pomysłem jest zakup stojaka, aby ułatwić wymianę powietrza. Również drobne szczegóły, takie jak wyłączanie laptopa na noc lub gdy nie planujemy używać go przez dłuższy czas, robią różnicę.

Wyłączyć czy uspać?

A mówiąc o wyłączaniu, musimy wziąć pod uwagę okres, w którym nie będziemy używać naszego laptopa. Jeśli mamy zamiar spędzić kilka godzin nie używając laptopa, to znacznie lepiej jest go uspać niż wyłączyć. Ta metoda zużywa znacznie mniej energii niż ciągłe wyłączanie i włączanie w krótkich odstępach czasu. Jednak wyłączanie go od czasu do czasu jest niezbędne. Każdy potrzebuje od czasu do czasu przerwy, także nasz laptop.

Dbaj o baterię swojego laptopa

Bateria jest centralną osią naszego komputera, to ona odpowiada za jego działanie. Niestety, wszystkie baterie mają swoją datę ważności i choć nie możemy zapobiec ich degradacji, możemy ją opóźnić. Efektem prawidłowego użytkowania i dbania o nią może być nawet o 50% dłuższy okres użytkowania niż w przypadku niestosowania się do pewnych zaleceń. Czy poprawnie ładujesz baterie w laptopie? Sprawdź koniecznie!

Dbanie o dysk twardy

Usuwanie starych plików, tworzenie kopii zapasowych…, a w razie potrzeby nawet formatowanie dysku twardego. Aktualizacje są istotnym punktem; nigdy nie przychodzą w dobrym momencie, ale komputer z aktualnymi aktualizacjami będzie działał znacznie dłużej niż taki, który nie jest aktualizowany.

Istotne jest również posiadanie dobrego antywirusa, o czym powinniśmy pomyśleć już w momencie zakupu laptopa. I nie wystarczy mieć go zainstalowanego; od czasu do czasu musimy wykonać automatyczne skanowanie, aby upewnić się, że żadne złośliwe oprogramowanie nie przedostało się do naszego systemu.

Zaktualizuj swoją pamięć RAM

Jeśli zauważysz, że Twój laptop ma problemy z płynną pracą lub zaczyna się zawieszać zbyt często, może to oznaczać, że Twoja pamięć RAM jest trochę uszkodzona. Oczywiście, starzejąca się lub słaba pamięć RAM nie jest jedynym winowajcą spowolnienia komputera (może to być również dysk twardy, wirus lub inna wada oprogramowania), ale jest to częste.

W dzisiejszych czasach prawie wszystkie laptopy mają kilka slotów, dzięki czemu możemy podwoić, potroić lub nawet poczwórnie zwiększyć wielkość pamięci RAM. Modernizacja pamięci RAM poprawi nie tylko żywotność naszego urządzenia, ale także nasze własne doświadczenia z użytkowania, ponieważ odzyskamy wydajność i płynność, której nam brakowało.