Naprawa

Jak naprawić niewłączającego się MacBook’a

Jak naprawić niewłączającego się MacBook’a

Nierzadko komputer MacBook, podobnie jak każdy inny komputer PC, ulega awarii i nie uruchamia się z powodu problemu z oprogramowaniem (zwykle po aktualizacji systemu operacyjnego) lub z powodu awarii sprzętu. Istnieje wiele możliwych powodów, ale jasne jest, że jeśli Twój Mac nie chce się uruchomić, będziesz chciał to naprawić tak szybko, jak to możliwe, więc w tym artykule pokażemy Ci, co możesz z tym zrobić.

Zanim przejdziemy do konkretów, przyjrzyjmy się temu, co oczywiste: czy Twój Mac w ogóle się włącza? Jeśli po naciśnięciu przycisku zasilania komputer nic nie robi, pierwszą rzeczą, którą należy sprawdzić jest to, czy jest on podłączony do zasilania. Nawet jeśli masz laptopa, który oczywiście ma baterię, powinieneś podłączyć go do prądu, ponieważ możliwe, że bateria przestała działać. W związku z tym, jeśli masz możliwość, spróbuj użyć innej wtyczki, a nawet innego kabla lub zasilacza, ponieważ jest również możliwe, że to właśnie ten element uległ awarii.

Szeroki wybór komputerów stacjonarnych

Jeśli komputer Mac nie chce się uruchomić, odłącz wszystkie akcesoria

Często do komputera podłączonych jest wiele akcesoriów i urządzeń peryferyjnych i możliwe, że jedno z nich jest przyczyną problemu. Więc jedną z pierwszych rzeczy, które powinieneś zrobić, to spróbować uruchomić komputer tylko z podłączonym przewodem zasilającym (oznacza to usunięcie nawet klawiatury i myszy, jeśli je masz).

Jeśli niedawno zainstalowałeś nowy sprzęt na komputerze Mac (np. pamięć RAM lub nowy dysk twardy), kolejną rzeczą, którą możesz zrobić to spróbować umieścić stare podzespoły z powrotem, na wypadek gdyby nowe powodowały jakiś konflikt sprzętowy i powodowały, że komputer nie uruchamia się.

Wykonaj cykl zasilania

Jeśli komputer się włączy, ale nie chce się uruchomić, to następną rzeczą, którą powinieneś spróbować zrobić, jest całkowite wyłączenie go. Ten krok polega na zmuszeniu komputera do ponownego uruchomienia po całkowitym wyłączeniu zasilania.

W przypadku MacBooka, gdy komputer jest włączony, przytrzymaj klawisz zasilania przez 10 sekund. Usłyszysz sygnał dźwiękowy, gdy zabraknie prądu i zmusisz komputer do wyłączenia się. Po ponownym naciśnięciu przycisku zasilania, powinien uruchomić się normalnie.

W przypadku stacjonarnych komputerów Mac, takich jak iMac lub Mac Mini, należy odłączyć zasilanie i pozostawić je odłączone na co najmniej 20-30 sekund, aby kondensatory zasilacza i płyty głównej miały czas na opróżnienie. Następnie podłącz urządzenie z powrotem i spróbuj ponownie włączyć zasilanie.

Jeśli komputer Mac nie chce się uruchomić, spróbuj ponownie uruchomić SMC.

W niektórych sytuacjach może być konieczne zresetowanie kontrolera zarządzania systemem (SMC). Jest to zwykle ostatnia próba przed przystąpieniem do ponownej instalacji systemu operacyjnego i rozpoczęcia od zera. Apple ma kompletny przewodnik, jak to zrobić, w zależności od typu i wersji komputera Mac.

Jeden komentarz

  1. Macbooki bardzo rzadko padają awariom, ale jeżeli już się to wydarzy to należy niezwłocznie udać się do najbliższego AUTORYZOWANEGO serwisu Apple!!

Możliwość komentowania została wyłączona.