KomputerNaprawa

Dlaczego ponowne uruchomienie komputera rozwiązuje większość problemów?

Dlaczego ponowne uruchomienie komputera rozwiązuje większość problemów?

Ludzie i komputery mogą być pod pewnymi względami bardzo podobni; po długim dniu pracy, chodzeniu na siłownię i załatwianiu spraw, energia się wyczerpuje i potrzebujemy odpoczynku. W nieco niezwiązany, ale podobny sposób, to samo dzieje się z komputerami PC i będziesz zaskoczony, jak wiele problemów można rozwiązać przez zwykłe ponowne uruchomienie komputera.

Kiedy masz problem z komputerem i zapytasz znajomego, który się zna na komputerach lub zapytasz wsparcie techniczne, pierwszą rzeczą, którą będą pytać jest prawie zawsze, czy próbowałeś ponownie uruchomić komputer. To zdanie stało się niemal memem, ale tak naprawdę ma wiele sensu, jeśli zrozumiesz, co dzieje się po ponownym uruchomieniu komputera.

Dlaczego ponowne uruchomienie komputera rozwiązuje (prawie) wszystkie problemy?

Podczas korzystania z komputera procesy i aplikacje są otwierane i zamykane przez cały czas. Nawet jeśli zamkniesz program, który miałeś otwarty, często istnieją usługi lub pod-procesy, które pozostają w pamięci, co zwiększa jej zużycie, a po pewnym czasie może nawet spowodować przeciążenie pamięci RAM. Ponadto, te procesy mogą czasami wchodzić w konflikt z innymi procesami, powodując błędy bez wyraźnego powodu.

Te problemy z komputerem niekoniecznie muszą objawiać się w postaci komunikatu o błędzie, ale możemy znaleźć liczne objawy różnego rodzaju, takie jak niedziałające aktualizacje systemu Windows, gra odmawiająca uruchomienia, czy oczywiście słynny i straszny BSOD (Blue Screen Display) systemu Windows.

Jedną z rzeczy, którą otrzymujemy po ponownym uruchomieniu komputera jest właśnie całkowite opróżnienie pamięci RAM. Jako pamięć lotna, traci ona zawarte w niej dane, gdy tylko przestanie otrzymywać zasilanie lub gdy otrzyma polecenie restartu, dlatego jest to pierwsza rzecz jaką zyskujemy restartując system. Jeśli jakiś proces kolidował z innym procesem i sprawiał nam problem, to już z nim skończymy.

Podobnie drugą rzeczą, którą zyskujemy dzięki ponownemu uruchomieniu komputera jest lepsza wydajność, ponieważ w końcu wszystkie te procesy i usługi w pamięci również spowalniają działanie komputera, w większym lub mniejszym stopniu.

Jak prawidłowo zrestartować komputer?

Choć może się to wydawać oczywiste, nawet ponowne uruchomienie komputera powinno być wykonywane w sposób kontrolowany, aby uniknąć problemów. Prawie wszystkie obudowy PC posiadają fizyczny przycisk RESET, który pozwala nam na ponowne uruchomienie komputera (znany jako „twardy reset”), ale jest to coś, do czego powinniśmy się uciekać tylko w ostateczności, ponieważ spowoduje to natychmiastowe przerwanie wszelkich operacji, które komputer wykonywał, a jeśli na przykład w tym czasie zapisywał plik, może on być uszkodzony (do tego musimy dodać, że jeśli ten plik był systemowy, może to spowodować błąd systemu operacyjnego podczas uruchamiania). Oczywiście przycisk zasilania na zasilaczu i odłączenie kabla lub odłączenie komputera daje ten sam efekt.